Güvenlik Düzenlemeleri

Vize Başvuru Merkezi Güvenlik Duyurusu

Macaristan Büyükelçiliği güvenlik düzenlemeleri gereğince, başvuran kişiler tarafından aşağıdaki materyallerin Vize Başvuru Merkezine sokulması yasaktır:

  • Vize Başvuru Merkezimizde cep telefonu kullanılmaz, girişlerde telefonunuzu kapatmanız gerekmektedir.
  • Ses ve görüntü kaydedici cihazlar, Ses ve görüntü kasetleri, kompakt diskler (CD), MP3 çalarlar, disketler, dizüstü bilgisayarlar ya da taşınabilir müzik çalarlar gibi tüm pille çalışan elektronik cihazlar.
  • Evrak çantası, deri, kumaş ve benzeri materyalden üretilmiş sırt çantası, fermuarlı klasörler ve benzeri tüm çantalar. ( Sadece başvurunuzla ilgili kağıtları içeren şeffaf bir plastik poşete dosyaya izin verilir. )
  • Kapalı, mühürlü zarflar, kutular  ya da paketler.
  • Kibrit, çakmak,benzin gibi yanıcı ve parlayıcı kimyasal maddeler.
  • Makas, çakı, kalemtıraş, maket bıçağı ya da törpü gibi kesici ve delici aletler.
  • Silah veya silah amaçlı kullanılabilen patlayıcı tertibatlı nesneler.

Yukarıdaki verilmiş olan listede yer almayan, başvuru sahibinin üzerinde bulunan herhangi bir nesne güvenlik görevlisinin inisiyatifine göre, güvenlik gereği yasaklanabilir. Güvenlik görevlisi vize başvurusunda bulunan kişilerin üzerini ve çantalarını kontrol etmek için yetki sahibidir.

Güvenlik gereğince vize başvurusu yapacak kişilerin yanlarında vize başvurusu yapmayacak kişilerin girmesi yasaktır. İşitme engelli kişilerin yanlarında işaret dili bilen tercüman ile girmelerine izin verilir. Bedensel engelli başvuru sahiplerine merkez çalışanlarımız tarafından refakat edilecek ve gerekli ilgi ve özen gösterilecektir.

Vize Başvuru Merkezimizde, yukarıdaki maddeler arasında girişi yasak olan nesneleri emanet edebilecekleri bir yer yoktur. Başvuru için gelenlerin, bahsi geçen nesneleri girişten önce emanet etmeleri için çözüm bulmalarını rica ederiz.