Sıkça Sorulan Sorular

 • Vize nedir?
  Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.
 • Schengen vizesi nedir?
  Schengen Avrupa Birliği ile oldukça paralel olmasına rağmen tıpkı Euro gibi bağımsız bir işbirliğidir. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya AB üye ülkeleri olsalar da, Schengen’e dahil değillerdir. Buna karşılık Norveç ve İzlanda AB üyesi olmamasına rağmen anlaşmaya dahildir.
 • Schengen Ülkeleri hangileridir ?
  Schengen Vizesine; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Estonya, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre ve İzlanda dahildir. Hırvatistan da yeni dahil olmuştur Schengen üyesi devletlerin uyguladığı vizeler ve oturma izinleri Macaristan için de geçerlidir,ve Macaristan dış temsilcilikleri tarafından düzenlenmiş olan standart Schengen vizeleri ve Macaristan yetkili birimlerince düzenlenmiş olan oturma izinleri de Schengen kapsamına giren tüm ülkelerde geçerlidir.
   Schengen vizesi ve ülkeye giriş yapma kuralları yalnızca 90 günü geçmeyen kalış süresine ilişkindir. 90 günü geçen oturma izni kurallarını kimi ülkeler kendi ulusal hukuk kurallarına göre belirlemektedirler.
 • Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
  Vize, size bir AB ülkesi tarafından seyahat belgenize yerleştirilen ve o ülkeye giriş ve kalış izni veren bir belgedir. Bu vize ile diğer AB ülkelerine seyahat etme imkânınız da olabilir.
  Tek bir Schengen ülkesine ulusal bir vize ile seyahat etme seçeneğinin yanı sıra, bir Schengen ülkesi tarafından verilen kısa süreli Schengen vizesi, sahibine 26 Schengen ülkesine altı aylık bir süre içinde üç aya kadar seyahat etme izni verir. Bu süreyi aşan vizeler ülkelerin ulusal politikalarına tabidir. AB üyesi ülkeler Schengen ve ulusal vizeler verirler. Türkiye de dahil olmak üzere AB üyesi olmayan çoğu ülke vatandaşları Schengen Bölgesi'ne seyahat ederken vizeye ihtiyaç duymaktadırlar.
 • Vize başvurusu nereye yapılır ?
  Vize başvuruları seyahat edilecek ülkelerin Büyükelçiliklerinin yetkili kıldığı  vize başvuru merkezlerine yapılır. As Visa Solutions Vize Başvuru Merkezi Macaristan Büyükelçiliği tarafından yetkili kılınan tek başvuru merkezidir. Vize başvuru merkezleri yalnızca başvuru işlemlerini yürütmektedir, vize onayını garanti edemez. Onay ve red yetkisi tamamen konsolosluklardadır.
 • Başvurular bizzat mı yapılır ?
  Vize başvuruları, 24 eylül 2015 tarihinden sonra VIS ibareli vize almış kişiler için başkası adına As Visa Solutions'a akredite olmuş ve TÜRSAB Belgeli bir Seyahat Acentesi tarafından yapılabilmekte olup, bunun dışında ki kişilerin şahsen gelmeleri zorunludur.
 • Çocuklar için başvuru şekli nasıldır ?
  12 yaş altında olan çocuklar için başvurularını aileleri yapabilir. 12 yaş üzeri reşit olmayan kişiler için ebeveynlerinden gerekli izin evrakları istenmekte ve başvuru sırasında ebeveynleri ile birlikte gelmelidirler.
 • Vize alırken hangi belgeler istenir?
  Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir.
 • Kimler Macaristan Schengen vizesi için başvurabilir ?
  Türk vatandaşı olanlar
  Türkiye’de geçerli oturma izni olan, Türkiye’de yasal olarak ikamet edip vatandaşı olduğu ülkede Macaristanı temsil eden Schengen Üye ülke temsilcisi bulunmayan kişiler.
 • Hangi başvurular kabul edilir ?
  Seyahat tarihinden en fazla 3 ay (90 gün) önce yapılan başvurular
  Eksiksiz, gerçek ve imzalı şekilde teslim edilmiş evraklar ile yapılmış başvurular. (reşit olmayan kişilerin başvuruları için ebeveynlerin imzaları gerekmektedir. )
  En az 2 boş sayfası olan ve 10 sene içerisinde verilmiş ve geçerlilik süresi seyahat tarihinden en az 3 ay (90 gün) sonra sona erecek pasaportla yapılan başvurular.
  Biyometrik bilgileri alınmış başvurular
  Gerekli hizmet bedeli ve vize harcı eksiksiz ödenmiş başvurular.
 • Acil işlem adı altında bir başvuru çeşidi var mıdır ?
  Acil vize başvuru ve uygulaması yoktur. Ancak VİP şekilde yapılan başvurular için konsolosluk öncelik sağlamaktadır.
 • Vizem seyahat tarihime yetişir mi?
  Vize başvuru işlemin süreci ortalama 17 gündür ve işlem sürecinin hızı tamamen konsolosluk insiyatifindedir.
  Bu sürenin aşılması durumunda veya başvuru işlemlerinizin, seyahatinizi gerçekleştirmenizi engelleyecek bir süre içinde sonuçlanmasından dolay oluşabilecek maddi veya manevi yükümlülüklerinizden şirketimiz sorumlu değildir.
 • Planlanan gezi tarihinden ne kadar zaman  önce başvuru yapılmalıdır ?
  Planlanan seyahat tarihinden 3-4 hafta önce başvurulması önerilir. Yaz döneminde yoğunluk nedeni ile 4-5 hafta önce başvurulması önerilmektedir.
 • Vize başvurusu için randevu nasıl ve nereden alınır ?
  As Visa Solutions Vize Başvuru Merkezi, Macaristan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş tek kurumdur. Randevular  www.as-visa.com internet sitesinden online olarak alınabilir.
 • Vize başvurusu reddedilirse itiraz etme hakkı var mıdır ?
  Reddedilen vize başvuruları için 8 gün içerisinde bizzat Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu'na itiraz dilekçesi ile başvurmalıdır. İtiraz başvurusu için konsolosluk tarafından 160 Euro alınmaktadır. İtiraz başvuruları 15 gün içerisinde sonuçlanır. İtiraz başvuru randevusu için https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/home linkini kullanabilirsiniz.