DUYURULAR

Duyuru!

 

Lütfen aşağıdaki bilgilendirme yazısını okuyunuz. Aşağıdaki hususlar ile alakalı gelen e-maillere tekrardan aynı bilgilendirmeyi sağlamak için yanıt verilmediğini unutmayınız.

 

Şu anda, C tipi (kısa dönem) vize başvurularına yoğun randevu talebi vardır. Randevular her zaman AS Vize Merkezi’nin online randevu sistemi üzerinden oluşturulmaktadır. Randevu kotaları her hafta güncellenmektedir. Randevu sistemini o yüzden her gün kontrol edilmesini tavsiye ederiz.

 

Kişilere ekstra randevu ancak çok acil ve özel durumlar altında sağlanmaktadır. Aynı şekilde ticari amaçlı randevular için de Konsolosluğun inisiyatifine bağlı olarak sağlanmaktadır. Ticari amaçlı randevu talep edilirken e-mailde her zaman ticari davetiye de gönderilmelidir. Randevu talepleri ise her zaman randevu.ist@mfa.gov.hu e-mail adresine gönderilmelidir.

 

Olumsuz karara itiraz etmek isteyen başvuru sahipleri, itiraz başvurularını online randevu sistemi üzerinden oluşturmalıdır. E-mail ya da telefon üzerinden bu konu hakkında ekstra randevu sağlanmamaktadır. İtiraz başvurusunun gerçekleştirilebileceği yasal süre 8 takvim günüdür. Bu yasal süreyi aşan kişilerin sistem üzerinden randevusu olsa bile randevu günü yasal süreyi aştıkları için itiraz başvuruları kabul edilmemektedir.

 

Son dönemlerde gerçekleşen vize başvurularından edinilen tecrübelere göre başvurulara verilen en temel ret gerekçeleri aşağıda paylaşılmaktadır. Aşağıda paylaşılan sebeplerden ötürü ret oranları ise kaçınılmaz olarak artmaktadır.

 

Temel ret gerekçeleri:

  • Visa-shopping: Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu kendi temsilcisi olduğu ülke haricinde, İstanbul’da Slovenya ve Portekiz adına da C tipi vize sağlamaktadır. Başvuru sahibi Macaristan, Slovenya ya da Portekiz’e seyahat etmeyecekse ve farklı bir ülkeye seyahat amacı mevcutsa, yani visa-shopping (alınan vize ile hedef ülkeye gidilmemesi durumu) şüphesinde dosyanın ret ile sonuçlanacağını unutmayınız. Visa – shopping amacı taşıyan başvuru sahiplerinin randevularını iptal etmelerini tavsiye ederiz. Alınan ret kararları bütün Schengen Üye Devletleri tarafından görüntülenebilir olup ret kararı ömür boyu sistemde kayıtlı kalır. Bu tür bir ret geçmişine sahip olunması ileride gerçekleştirilecek vize başvurularını olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Dosyanın ibrazı sırasında temel evrakların eksik sunulması ve eksik bilgi sunulması
  • Sahte doküman ile başvuru sunulması (Bu durum en çok otel ve uçak rezervasyonlarında görülmektedir – acente aracılığı ile başvuru gerçekleştirilse bile başvurunun sorumluluğu her zaman başvuru sahibine ait olduğu unutulmamalıdır.)Sahte evrak ile başvuruyu gerçekleştiren acenteler ise her zaman kara listeye eklenip, o acentelere ait başvurular kabul edilmeyecektir.

 

Bir vize başvurusunun kararı her zaman pek çok parametreye göre ve ibraz edilen dokümanlara göre verilir.

 

 

*EVLİLİK VB. NEDENLER İLE İSİM VE SOY İSMİ DEĞİŞEN KİŞİLER VE İSİM
*SOY İSMİNDE "Ö" VE "Ü" HARFİ BULUNAN KİŞİLER
SON 59 AY İÇERİSİNDE SCHENGEN VİZESİ ALIRKEN PARMAK İZİ VERMİŞ OLSA DAHİ "MACARİSTAN, PORTEKİ VE SLOVENYA" BAŞVURULARINDA YENİDEN PARMAK İZİ VERMEK ZORUNDADIRLAR

D TİPİ BAŞVURULAR SADECE SAAT 08:00-10:00 SAATLERİ ARASINDA KABUL EDİLECEKTİR. SAAT 10:00'DAN SONRA GELEN D TİPİ BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

İSTANBUL OFİSİMİZDE SAAT 12:00 DEN SONRA RANDEVUSUNA GELENLERİN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR


YABANCI UYRUKLU VE ÇİFTE VATANDAŞLIĞI OLAN KİŞİLERİN BAŞVURULARI VE MÜLAKATLARI : İSTANBUL OFİSTEN SADECE PERŞEMBE GÜNÜ, ANKARA OFİSTEN ÇARŞAMBA GÜNÜ  KABUL EDİLMEKTEDİR.

PORTEKİZ C TİPİ BAŞVURULARI SADECE İSTANBUL OFİSİMİZDEN KABUL EDİLMEKTEDİR. ANKARA OFİSİMİZDE PORTEKİZ BAŞVURU SEÇENEĞİ BULUNMAMAKTADIR.

İSTANBUL'DAN YAPILAN BAŞVURULARDA DAHA SONRA GÖNDERİLECEK EKSİK EVRAKLAR SADECE eksikevrak.ist@mfa.gov.hu  MAİL ADRESİNE GÖNDERİLMELİDİR.KONSOLOSLUĞUN GENEL MAİL ADRESİNE GÖNDERİLEN EKSİK EVRAKLAR DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

C TİPİ VİZE BAŞVURULARINDA BAŞVURU TARİHİYLE SEYAHAT TARİHİ ARASINDA EN AZ 15 GÜN OLMASI GEREKİR. DAHA ERKEN SEYAHAT ETMEK İSTEYEN YOLCULAR KONUYLA İLGİLİ KONSOLOSLUKTAN ONAY ALMALIDIR.

SON 59 AY İÇİNDE HERHANGİ BİR VİZE BAŞVURUSUNDA PARMAK İZİ VEREN KİŞİLER BAŞVURUYA ŞAHSEN GELMEK ZORUNDA DEĞİLDİR. YETKİLENDİRİLMİŞ ACENTELER ARACILIĞI İLE BAŞVURABİLİRLER.

"D" TİPİ VİZE BAŞVURULARI İÇİN İLGİLİ SAYFAYI ZİYARET EDİNİZ.

D TİPİ VİZE BAŞVURULARI İÇİN RANDEVULAR KONSOLOSLUĞUN İNTERNET SİTESİNDEN ALINMAKTADIR. BAŞVURULAR AS VİSA BAŞVURU MERKEZLERİMİZDEN YAPILACAK OLUP MÜLAKATLAR AYNI GÜN KONSOLOSLUK VE BÜYÜKELÇİLİKTE YAPILACAKTIR.

İSTANBUL VE ANKARA İÇİN D TİPİ RANDEVU LİNKİ: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/home


İSTANBUL KONSOLOSLUK E-MAIL ADRESİ :
consulate.ist@mfa.gov.hu
ANKARA BÜYÜKELÇİLİK MAİL ADRESI   : consulate.ank@mfa.gov.hu

MACARİSTANA SEYAHAT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU :
Macaristan vatandaşlarının yabancı akrabalarının Macaristan’a girişine aşağıda belirtilen hususlarda izin verilmektedir:
1. Macaristan vatandaşının yabancı akrabasının Macaristan’da oturma izni varsa ve bu hakkını oturma belgesi ile doğrulayabiliyorsa, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilir.
2. Macaristan vatandaşının yabancı akrabası Macaristan’da oturma iznine sahip değilse fakat evlilik belgesine göre eşi Macaristan vatandaşı ise ve evliliğinin Macaristan’da kaydı var ise, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilir. Evliliğin Macaristan’da kaydı yok ise, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilemez.

BAŞVURU SAHİPLERİ VE ACENTELERİN DİKKATİNE:
 

VIP BAŞVURULAR HAKKINDA:
Turistik amaçlı başvurular seyahate 15 günden az süre var ise VIP olarak kabul edilemez, ancak 15 gün ve daha fazla süre var ise kabul edilir.  VIP başvuruların amacı spor, konferans, sağlık, ticaret (sadece yüksek öncelikli şirketler) veya istisnai durumlarda (örneğin bir yakının hastalanması durumunda) ziyaret olabilir. Şoförlerin ve pilotların başvuruları VIP olarak kabul edilemez.

MACARİSTAN VİZESİ BAŞVURU AMAÇLARI HAKKINDA :                                                                                        a) eğer seyahatinizin tek hedefi Macaristan’dır,
b) eğer seyahatiniz boyunca birden fazla ülkeye uğrarsanız veya 2 aylık bir süre içinde bir kereden fazla seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve seyahatinizin veya seyahatlerinizin gün sayısı bakımından ana hedefi Macaristan’dır,
c) eğer Macaristan’da aktarma yapmak isterseniz,
d) eğer sadece Macaristan’da aktarma yapmak isterseniz,
e) eğer birden fazla Schengen üyesi ülkesinde aktarma yapmak isterseniz ve ilk aktarma noktanız Macaristan ise

Vize başvuru formları:
Türkçe:
BAŞVURU FORMU
İngilizce: BAŞVURU FORMU
Macarca: BAŞVURU

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI GÜNCELLEMESİ HAKKINDA : Yurtdışı Seyahat Sigortaları "ıslak imzalı ve kaşeli" olmak zorundadır. ıslak imzalı ve kaşeli olmayan seyahat sigortaları tarafından kabul edilmeyecektir.

D TİPİ ( OTURUM İZNİ ) VİZE BAŞVURULARI İÇİN İSTANBUL'DA KURYE HİZMETİ ZORUNLUDUR. KURYE HİZMETİ 10€ OLUP SADECE EURO VE NAKİT ŞEKİLDE BAŞVURU BEDELİNE EK OLARAK ÖDENİR.

: "PORTEKİZ" İÇİN ERASMUS KAPSAMINDA OLAN VE 1 KEREDE 90 GÜNDEN FAZLA KALIŞLI VİZE BAŞVURULARI MERKEZİMİZDEN YAPILAMAYACAKTIR. 90 GÜNDEN AZ KALIŞLI ERASMUS BAŞVURULARI MERKEZİMİZDEN YAPILABİLİR.

MACARİSTAN İÇİN D TİPİ OTURUM VİZESİ BAŞVURULARI İSTANBUL VE ANKARA AS VISA SOLUTIONS BAŞVURU MERKEZİMİZLERİMİZDE YAPILMAKTADIR.

PORTEKİZ VİZE BAŞVURULARI İÇİN ÖNEMLİ DUYURU : PORTEKİZ'DEN OTURUM İZNİ BAŞVURULARI ONAYLANMIŞ KİŞİLERİN OTURUM KARTLARINI ALMAK İÇİN YAPACAKLARI VİZE BAŞVURULARI SADECE PORTEKİZ ELÇİLİĞİ'NDEN KABUL EDİLECEKTİR.

HAKSIZ KAZANÇ, DOLANDIRMA VE BENZERİ FAALİYETLER HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU : Başvuru bedeli havale-eft ve benzeri ödeme şekilleri ile kabul edilmemektedir. Başvuru bedeli, başvuru esnasında veznemize nakit ve Euro olarak ödenmektedir

AS Visa Solutions başvuru merkezi kapısının önünde ve sokağında belirli bir ücret karşılığında hizmet sunan kişilerden,  AS Visa Tarafından yetkilendirilmemiş acentelerden ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı AS Visa Solutions olarak önermemekteyiz. Daha önceki tecrübelerimizden başvuru sahiplerinin doğru bilgilendirilmedikleri ve yanlış belgeler sundukları gözlemlenmektedir. Macaristan Büyükelçiliği, Macaristan Başkonsolosluğu ve AS Visa Solutions Vize İşlem Merkezinin bu kişilerle, yetkisiz acentelerle ve tercüme bürolarıyla bir bağlantısının olmadığı hususunu bilgilerinize arz ederiz.