DUYURULAR

İSTANBUL VE ANKARA BAŞVURU MERKEZLERİMİZDEN 15 HAZİRAN 2020 TARİHİ İTİBARİYLE -D- TİPİ OTURUM İZNİ BAŞVURULARI VE ŞÖFÖR VİZESİ (NAKLİYAT) ALINMAYA BAŞLANACAKTIR.
RANDEVULAR SADECE KONSOLOSLUKLARIN SİTELERİNDEN ALINACAKTIR. AS VİSA RANDEVU SİSTEMİ HENÜZ AÇILMAMIŞTIR.
İSTANBUL VE ANKARA İÇİN RANDEVU LİNKİ:
https://ifr.mfa.gov.hu
ERKEN TARİHE RANDEVU TALEBİ İÇİN KONSOLOSLUK VE ELÇİLİKLERE E-MAİL GÖNDERİLMELİDİR.
İSTANBUL KONSOLOSLUK E-MAIL ADRESİ
:
consulate.ist@mfa.gov.hu
ANKARA BÜYÜKELÇİLİK MAİL ADRESI   : consulate.ank@mfa.gov.hu

AS VİSA ÇALIŞMA SAATLERİ VE BAŞVURU GÜNLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR :
İSTANBUL : P.TESI-SALI-ÇARSAMBA  08:30-13:00

ANKARA   : SALI-ÇARSAMBA-PERŞEMBE GÜNLERI / 09:00-13:00 / D TIPI ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARI
(SALI - ÇARŞAMBA EĞİTİM HARİÇ D TİPİ. PERŞEMBE GÜNÜ SADECE EĞİTİM AMAÇLI D TİPİ BAŞVURULARI ALINIR)

BAŞVURULAR AS VİSA BAŞVURU MERKEZLERİMİZDEN YAPILACAK OLUP D TİPİ BAŞVURULAR İÇİN MÜLAKATLAR AYNI GÜN KONSOLOSLUK VE BÜYÜKELÇİLİKTE YAPILACAKTIR.

***ŞÖFÖR BAŞVURU DETAYLARI :
C-tipi şoför vize başvuruları için şu şartlara sahip olunmalıdır :  Şoförün uzun süreli, Macaristan tarafından verilmiş (en az bir senelik) çok girişli, yakın zamanda, veya en fazla iki ay içinde süresi bitecek olan, yasalara göre doğru kullanılmış vizesi olduğu durumda kabul edilmektedir. Başvuru sahibi 59 ay içinde biyometri (parmak izi, fotoğraf) sağlamış ise, şahsen gelmesi gerekmemektedir.Nakliyat şirketleri vize uzatma taleplerini 
 İstanbul başvuruları için : consulate.ist@mfa.gov.hu​​  Ankara başvuruları için : consulate.ank@mfa.gov.hu adreslerine e-mail ile bildirmelidir. Mailde şoföre ait pasaportun ve vize sayfalarının, giriş damgalarının görselleri olmalıdır. Konsolosluk gerekli şartları uygun görürse onay verecek ve devamında başvuru İşlemleri AS VISA aracılığıyla gerçekleşecektir.

1 HAZİRAN 2020 TARİHİ İTİBARİYLE AS VİSA BAŞVURU MERKEZİMİZİN "İZMİR ŞUBESİ" KAPANACAKTIR. BAŞVURU KABULÜ BAŞLADIĞINDA MACARİSTAN, PORTEKİZ VE SLOVENYA VİZESİ İÇİN ANKARA VE İSTANBUL'DAN BAŞVURU YAPILABİLİR. ( ANKARA'DAN SADECE MACARİSTAN YAPILMAKTADIR.)

BAŞVURU MERKEZİMİZDEN "NORVEÇ" BAŞVURULARI ALINMAYACAKTIR.

MACARİSTANA SEYAHAT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU :

İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu 20 Mayıs 2020'den itibaren sürücülerden ( Nakliyat Şöförleri )  sınırlı sayıda vize başvurusunu kabul edecektir.
Sürücülerin, başvuru yapabilmeleri için Konsolosluk tarafından belirtilen zamanda Konsolosluğu’na şahsen gelmeleri gerekmektedir.
Herkes kendi maskesine sahip olmalıdır, maskesiz kişiler konsolosluğa alınmayacak ve maskesiz başvuru kabul edilmeyecektir.
Vize başvurusunda şöförler için gerekli olan evreklar haır bulundurulmalıdır, evrak listesi için Konsolosluk web sitesine bakınız.

Vize başvurusu aşağıdaki koşulları karşılayan şoförler için kabul edilecektir:
•            başvuru sahibi, uzun süreli, (en az 1 yıllık), birden fazla girişli, Macaristan tarafından verilmiş, süresi yakın gelecekte bitecek olan, yasal olarak doğru kullanılmış bir vizeye sahipse,
•            veya macar vizesi en fazla iki ay sonra bitecek, ve bu vizeyi yasal olarak doğru kullanmışsa

Bu koşulları karşılamayanlar, başvurusunu istisnai bile olsa herhangi bir nedenle kabul edilmeyecektir.
Gerekli kriterleri karşılayan kişilerin aşağıdaki mail adresine mail göndermesi ve randevu talep etmesi gerekmektedir.
consulate.ist@mfa.gov.hu

Mailde yazılacak bilgiler :

Şoförün ismi:

doğum tarihi:

Pasaport numarası, geçerlilik tarihi:

En son Macar vizesinin numarası, geçerlilik tarihi:

Hangi şirkette çalışıyor:

şoförün email adresi:

telefon numarası:

Bilgileri kontrol ettikten sonra başvuru yapmak için şoförün ne zaman Konsolosluğu’muza gelmesi gerekeceği hakkında bilgi verilecektir. NOT.: bahsi geçen tüm işlemler Macaristan Konsolosluğu tarafından yürütülecek olup başvuru sahiplerinin AS VİSA Başvuru merkezine gelmeleri gerekmemektedir.

Macaristan vatandaşlarının yabancı akrabalarının Macaristan’a girişine aşağıda belirtilen hususlarda izin verilmektedir:
1. Macaristan vatandaşının yabancı akrabasının Macaristan’da oturma izni varsa ve bu hakkını oturma belgesi ile doğrulayabiliyorsa, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilir.
2. Macaristan vatandaşının yabancı akrabası Macaristan’da oturma iznine sahip değilse fakat evlilik belgesine göre eşi Macaristan vatandaşı ise ve evliliğinin Macaristan’da kaydı var ise, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilir. Evliliğin Macaristan’da kaydı yok ise, yabancı şahsın Macaristan’a girmesine izin verilemez.

BAŞVURU SAHİPLERİ VE ACENTELERİN DİKKATİNE:

Başvuru hakkında:

15 GÜN BAŞVURU KURALI HAKKINDA :
istanbul'dan yapılan başvurularınız ile seyahatiniz arasında 15 gün değerlendirme +2 gün de işleme alınma süresi olması gerekmektedir. Bu süre cuma günü yapılan başvurular için 15+3 gün, İzmir ofisimizden yapılan başvurular için 15+4 gündür. Detaylı bilgi için 0212 245 95 95 No'lu çağrı merkezimizi arayabilir, danisma@as-visa.com adresimize mail atabilirsiniz.

İstisnai acil durumlarda konsolos, seyahat tarihine 15 günden az bir zaman kaldıysa bile başvurunun teslimine izin verebilir. Başvurular genelde bir hafta içinde sonuçlanır. Vize Kurallarına göre karar alma süresi 15 takvim günüdür; en fazla 45 takvim gününe kadar uzatılabilir.
 
VİZE ÜCRETİ HAKKINDA
2 Şubat 2020 tarihi itibari ile vize ücretleri değişmiştir:
Vize türü  Yeni ücret
Schengen vizesi  80 EUR + 25€ aracı kurum hizmet bedeli
Schengen vizesi 6-12 yaş arası için 
25€ aracı kurum hizmet bedeli
Schengen vizesi 0-6 yaş arası için  Ücretsiz

VIP BAŞVURULAR HAKKINDA:
VIP başvurusu “seyahatin acil bir nedeni bulunuyor” demektir. Yeni Schengen kurallarına göre turistik amaçla acil bir nedenle seyahat edilemez. Turistik amaçlı başvurular VIP olarak kabul edilemez.  VIP başvuruların amacı spor, konferans, sağlık, ticaret (sadece yüksek öncelikli şirketler) veya istisnai durumlarda (örneğin bir yakının hastalanması durumunda) ziyaret olabilir. Şoförlerin ve pilotların başvuruları VIP olarak kabul edilemez.

PARMAK İZLERİ HAKKINDA:
Herkesten önceki vizelerinin kopyası istenir. Herkesin en son ne zaman parmak izi verdiği kontrol edilir. Bütün başvuranların dikkati aşağıdaki noktaya çekilir: eğer konsolos, başvuranın parmak izlerinin sistemde görünmediğini tespit ederse başvuran, biyometrik bilgilerini vermek için şahsen Konsolosluğa gelmek zorundadır. Dolayısıyla AS Visa ofisinde başvurusunu şahsen teslim eden herkese –ne olur ne olmaz– parmak izini vermesini tavsiye etmenizi rica ediyoruz. Bu husus hem Ankara’daki Macaristan Büyükelçiliği, hem de İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu’na iletilecek başvurular için geçerlidir.

MACARİSTAN VİZESİ BAŞVURU AMAÇLARI HAKKINDA :                                                                                        a) eğer seyahatinizin tek hedefi Macaristan’dır,
b) eğer seyahatiniz boyunca birden fazla ülkeye uğrarsanız veya 2 aylık bir süre içinde bir kereden fazla seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve seyahatinizin veya seyahatlerinizin gün sayısı bakımından ana hedefi Macaristan’dır,
c) eğer Macaristan’da aktarma yapmak isterseniz,
d) eğer sadece Macaristan’da aktarma yapmak isterseniz,
e) eğer birden fazla Schengen üyesi ülkesinde aktarma yapmak isterseniz ve ilk aktarma noktanız Macaristan ise

Vize başvuru formları:
Türkçe: BAŞVURU FORMU
İngilizce: BAŞVURU FORMU
Macarca: BAŞVURU

ÖNEMLİ GÜNCELLEME : SCHENGEN VİZESİ HARÇ BEDELİ TUTARLARI GÜNCELLENMİŞTİR. GÜNCEL TUTARLAR 3 ŞUBAT 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN YAPILACAK BAŞVURULARDA UYGULANACAKTIR. GÜNCEL FİYATLAR İÇİN TIKLAYIN

ÖNEMLİ : TÜM BAŞVURULAR İÇİN 1 OCAK 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN VERİLMİŞ PARMAK İZLERİ KABUL EDİLECEKTİR.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI GÜNCELLEMESİ HAKKINDA : Yurtdışı Seyahat Sigortaları "ıslak imzalı ve kaşeli" olmak zorundadır. ıslak imzalı ve kaşeli olmayan seyahat sigortaları tarafından kabul edilmeyecektir.

D TİPİ ( OTURUM İZNİ ) VİZE BAŞVURULARI İÇİN İSTANBUL'DA KURYE HİZMETİ ZORUNLUDUR. KURYE HİZMETİ 10€ OLUP SADECE EURO VE NAKİT ŞEKİLDE BAŞVURU BEDELİNE EK OLARAK ÖDENİR.

KURYE İLE TESLİM HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU :

Kurye İptal İşlemi Hakkında

Satın alınmış kurye hizmetinin iptali sadece e-mail yolu ile kabul edilmektedir. Kurye hizmetinden faydalanan başvuru sahibi, iptal etmek istediği kurye için ad-soyad, pasaport numarası ve başvuru numarası bilgilerinin yer aldığı bir e-maili ( SAAT 08:30 İLE 12:30 SAATLERİ ARASINDA )kuryeiptal@as-visa.com adresine, konuya kurye iptali yazarak göndermelidir. Telefon ile kurye iptal talebi oluşturulamamaktadır.
 
*Önemli Uyarılar :
Kurye iptalleri geri alınamamaktadır ve ödenen kurye bedeli iade edilmemektedir.

*Önemli Uyarı;
Kurye iptal e-mailleriniz en kısa sürede cevaplanacaktır. E-mailinize dönüş yapılmaz ise lütfen çağrı merkezimiz ile iletişime geçiniz. Kurye iptal mailine atılan kurye iptali dışındaki konulara odaklı mailler cevaplanmayacaktır.

*Önemli Uyarı;
Pasaportlar çalışma günlerinde saat 14:00’da kuryeye teslim edilmektedir. Pasaportlar merkezimize geldiği gün kuryeye verildiği için pasaportunuzun merkezimize ulaştığı gün 13:30’dan sonra gelen iptal e-mailleri işleme alınamayacaktır.

PORTEKİZ ERASMUS BAŞVURULARI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU : "PORTEKİZ" İÇİN ERASMUS KAPSAMINDA OLAN VE 1 KEREDE 90 GÜNDEN FAZLA KALIŞLI VİZE BAŞVURULARI MERKEZİMİZDEN YAPILAMAYACAKTIR. 90 GÜNDEN AZ KALIŞLI ERASMUS BAŞVURULARI MERKEZİMİZDEN YAPILABİLİR.

MACARİSTAN İÇİN D TİPİ OTURUM VİZESİ BAŞVURULARI İSTANBUL VE ANKARA AS VISA SOLUTIONS BAŞVURU MERKEZİMİZLERİMİZDE YAPILMAKTADIR.

PORTEKİZ VİZE BAŞVURULARI İÇİN ÖNEMLİ DUYURU : PORTEKİZ'DEN OTURUM İZNİ BAŞVURULASU ONAYLANMIŞ KİŞİLERİN OTURUM KARTLARINI ALMAK İÇİN YAPACAKLARI VİZE BAŞVURULARI SADECE PORTEKİZ ELÇİLİĞİ'NDEN KABUL EDİLECEKTİR.

SMS BİLGİLENDİRME HİZMETİ ALAN KİŞİLER İÇİN BİLGİ DUYURUSU : 6698 No.lu Kişisel Verileri Koruma Kanunu için tıklayın  detaylı bilgi için tıklayın

HAKSIZ KAZANÇ, DOLANDIRMA VE BENZERİ FAALİYETLER HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU : Başvuru bedeli havale-eft ve benzeri ödeme şekilleri ile kabul edilmemektedir. Başvuru bedeli, başvuru esnasında veznemize nakit ve Euro olarak ödenmektedir

 

AS Visa Solutions başvuru merkezi kapısının önünde ve sokağında belirli bir ücret karşılığında hizmet sunan kişilerden,  AS Visa Tarafından yetkilendirilmemiş acentelerden ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı AS Visa Solutions olarak önermemekteyiz. Daha önceki tecrübelerimizden başvuru sahiplerinin doğru bilgilendirilmedikleri ve yanlış belgeler sundukları gözlemlenmektedir. Macaristan Büyükelçiliği, Macaristan Başkonsolosluğu ve AS Visa Solutions Vize İşlem Merkezinin bu kişilerle, yetkisiz acentelerle ve tercüme bürolarıyla bir bağlantısının olmadığı hususunu bilgilerinize arz ederiz.